Wanna galwaniczna - co to takiego i do czego służy?
Czym jest wanna galwaniczna? Do czego służy? Jakie kąpiele można w niej wykonywać? W jakich miejscach można ją znaleźć?
Czym jest galwanizacja?
Galwanizacja to proces, dzięki któremu metale nabierają dodatkowych właściwości. Materiały poddawane temu procesowi robią się bardziej odporne na różne czynniki, do których należą uszkodzenia i substancje chemiczne, rdzewienie oraz wysokie temperatury. Jak odpowiednio przeprowadzić proces galwanizacji? Potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który to umożliwi. W procesie tym warto zwrócić uwagę na zbiornik galwanizacyjny znany także jako wanna galwaniczna. To właśnie w niej mieści się roztwór z jonami, który umożliwia stworzenie powłoki galwanizacyjnej. Roztwór ten może być zrobiony z różnych pierwiastków. Należą do nich m.in. nikiel, cynk, fosfor oraz chrom. Po stworzeniu roztworu wykorzystuje się go razem z elektrodami wytwarzając różnicę potencjałów. Dzięki temu właśnie możliwy jest efekt końcowy procesu galwanizacji. W procesie tym warto znać jeszcze jeden termin: kąpiel galwaniczna. Jest to zanurzenie konkretnego materiału w wannie z roztworem z jonami.
Czym jest wanna galwaniczna?
Wanna galwaniczna nijak się ma do wanny, jaką większość ludzi zna ze swojej łazienki. Przypomina ją tylko z nazwy. Po pierwsze wanny galwaniczne są produkowane ze stali albo specjalnie dobranego tworzywa, które jest odporne na drażniące czynniki używane w procesie galwanizacji. W zależności od tego z jakim zakładem galwanizerskim ma się do czynienia elementy te mogą być częścią linii przemysłowej albo wyposażeniem samonośnym. To jakie kąpiele galwanizacyjne mogą być wykonywane w danej wannie zależy od tego jakie prace są realizowane w wybranej firmie. Wymiary wanny różnią się w zależności od tego jakie elementy poddane zostaną kąpieli. Jedne przedsiębiorstwa mogą specjalizować się tylko w małych materiałach, inne w dużych.
Kąpiel galwaniczna - co to takiego?
Czym jest kąpiel galwaniczna? Jak wcześniej zostało wspomniane w procesie galwanizacji warto przyjrzeć się jeszcze jednemu terminowi: kąpieli galwaniczne. Jest to proces, który nadaje metalowym przedmiotom poddawanym kąpieli pożądane cechy. Może także służyć dekoracji przedmiotów. W stworzeniu dobrych warunków do kąpieli najważniejsze jest wybranie odpowiedniego roztworu, czyli płynu elektrolitycznego z jonami metalu. Od jonów metalu, z których tworzony jest roztwór biorą się nazwy procesów jakim poddawane się materiały w kąpieli. Nazywa się je m.in. cynkowaniem oraz chromowaniem. Proces kąpieli wygląda następująco: roztwór wlewany jest do wanny galwanicznej, następnie przepływa przez niego prąd. Ostateczny efekt kąpieli galwanicznej to stworzenie powłoki na powierzchni przedmiotu, dzięki któremu metal staje się odporny na korozję. Powłoka ta jest gładka. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i nie ściera się. Dzięki niej przedmiot wygląda również atrakcyjniej.
Na czym można stworzyć powłokę galwaniczną?
Powłoka galwaniczna może pojawić się na takich przedmiotach jak biżuteria, pojazdy, czy maszyny. Jest także przydatna w przypadku przedmiotów, które często poddaje się trudnym warunkom atmosferycznym. Ważne, żeby w procesie kąpieli galwanicznej użyć odpowiedniego sprzętu, który właściwie przygotuje przedmiot.
Gdzie produkowane są wanny galwaniczne?
Wanna galwaniczna jest produkowana w zakładach, które specjalizują się w tego typu produkcjach. Konstrukcje można zakupić zarówno gotową, jak i złożyć specjalne zamówienie na wannę specjalnie dostosowaną do konkretnych potrzeb. Zdarza się, że potrzebna wanna ma mieć niestandardowy kształt i wtedy właśnie warto złożyć specjalne zamówienie.